Chór Młodych Serc z New Britain świętuje 20-lecie działalności

Connecticut

Robimy to z pasji i chcemy zarażać tą pasją inne osoby – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Renata Krzyszczyk-Kwaśnik, dyrektorka Chóru Młodych Serc z New Britain. 15 grudnia 2019 roku, występem w Kościele św. Krzyża, zespół świętował okrągły jubileusz 20 lat działalności, podczas których dzielił scenę między innymi z Piotrem Rubikiem. Grupa ciągle się rozwija i przyciąga nowych muzyków.

Chór Młodych Serc powstał w 1999 roku przed Bożym Narodzeniem. – Na prośbę księży z Kościoła św. Krzyża w New Britain i tam też działa do dziś. Śpiewamy w tym kościele co tydzień, w każdą niedzielę, zwykle na mszy św. o godz. 11:30, ale także na wielu uroczystościach – mówi Renata Krzyszczyk-Kwaśnik, założycielka chóru, pianistka i śpiewaczka.

Muzyka łączy pokolenia

Na samym początku chór tworzyli uczniowie, których pani Renata uczyła gry na fortepianie. Z roku na rok stawał się coraz bardziej chórem rodzinnym. Pierwszą grupę stanowiło zaledwie 6 osób, a obecnie liczy ona już prawie 40 członków. Śpiewają zarówno dzieci, jak i rodzice, a czasami też dziadkowie. Niektórzy są w składzie od samego początku.

Chór Młodych Serc tworzą obecnie: Marzena, Krzysztof i Ellie Bakowscy, Jolanta, Mariusz, Julia, Natalia i Adrian Bielscy, Józef i Isabella Górscy, Emilia i Dariusz Krawczyńscy, Barbara, Jerzy i Julia Malz, Alexis i Kazimierz Piechowscy, Elżbieta i Zofia Sadłowscy, Ewelina, Olivia i Maya Palewicz, Urszula i Emilia Rzadkiewicz, Jolanta i Julia Wysocki, Kasia i Jennifer Koziul, Klaudia i David Twardy, Anna Kisz, Bogusia Jurczyk, Elżbieta Ofiara, Barbara Gołaszewski, Jolanta Kolc, Beata Tanski, Donata Trybal oraz Amanda Szwed.

– Z tego grona wyłoniły się osoby, które mają predyspozycje solistyczne. Chętnie śpiewają i mają piękne głosy, troszkę już podkształcone przeze mnie. Najlepszym przykładem jest grupa, która nazwała się Great Five. To pięć dziewczynek w wieku od 11 do 14 lat, które śpiewają, tańczą, a dwie z nich są tancerkami baletowymi, więc zawsze upiększają nasze występy. Są barwnym dodatkiem do naszego chóru – mówi Renata Krzyszczyk-Kwaśnik.

Niezapomniane koncerty

Chór Młodych Serc może się pochwalić ogromnym dorobkiem chóru parafialnego, ale występuje również na wielu imprezach polonijnych, np. dożynkach czy dla społeczności amerykańskiej. Koncertował m.in. w Nowym Jorku, Pensylwanii czy New Jersey.

Wyjątkowe były wspólne koncerty z Piotrem Rubikiem w ramach jego amerykańskich tras. – Pierwszy raz zaśpiewaliśmy z nim w 2010 roku, gdy daliśmy 3 koncerty. Później, gdy pan Piotr był w naszej okolicy, za każdym razem zapraszał nas do występów. To oczywiście wymagało dużych przygotowań, bo za każdym razem śpiewaliśmy z nim nowe programy, liczące około 20 utworów – mówi dyrektorka chóru.

Niezapomniany zostanie również koncert w niedzielę 22 września br. Chór wystąpił wtedy przed mszą świętą z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy, którzy po raz pierwszy odwiedzili Polonię w Connecticut.

Z roku na rok bogatszy staje się repertuar grupy. – Jest to muzyka stricte liturgiczna, jeśli występujemy w kościele, a jeżeli w innych miejscach, to w zasadzie każda – rozrywkowa, biesiadna, popularna czy klasyczna. Czasami zapraszamy instrumentalistów, których sami uczymy, bo jesteśmy też nauczycielami muzyki. Samodzielnie robimy dużo aranżacji i pieśni, więc zdarzają się nam występy z orkiestrami, które są pod naszą opieką, jak np. Orkiestra Dęta Trębaczy. Ale zwykle gra dla nas mój mąż, który jest organistą – tłumaczy pani Renata. Próby odbywają się raz w tygodniu w soboty, ale przed specjalnymi okazjami częściej.

Zarażanie pasją

Chór Młodych Serc wyróżniają też polskie stroje ludowe, które śpiewacy ubierają nieraz podczas koncertu. – Dajemy takie żywe show, dużo się ruszamy na scenie, choć ludzie spodziewają się raczej statecznego chóru. Możemy również pochwalić się nagraniami niezwykłej ilości 25 płyt DVD, które zawsze były dostępne dla Polonii, oraz 2 dysków CD z nagraniami śpiewanego różańca – podkreśla z dumą dyrektorka chóru.

Grupa cały czas jest otwarta na nowych członków. – Może nie według zasady „śpiewać każdy może”, ale każdy, kto kocha muzykę, może do nas dołączyć. Ja staram się traktować każdego równorzędnie, oczywiście w miarę ich możliwości. Tak samo poważnie podchodzę do dziecka, jak i do dorosłej osoby – mówi Renata Krzyszczyk-Kwaśnik. – Robimy to z pasji i chcemy zarażać tą pasją inne osoby. Jeżeli młode osoby chętnie przychodzą w to miejsce, w którym znajdujemy wielką przyjemność muzykowania, czyli do kościoła, to znaczy, że robimy coś dobrego w kierunku zainteresowania młodzieży tym miejscem. Dostają tu dobre wartości, uczą się języka polskiego, uczą się o polskich tradycjach i współpracują ze starszymi pokoleniami – dodaje.

Arkadiusz Rogowski

Print