Koncert patriotyczno-świąteczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Webster

Od 66 lat Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest Ambasadorem Polskiej Kultury na świecie. Do tej pory artyści odwiedzili blisko 50 krajów na pięciu kontynentach, dając ponad 8 tys. koncertów dla około 27 mln widzów. Koncert, który odbył się 9 grudnia w Bazylice św. Józefa w Webster, był jednym z 20 występów w ramach amerykańskiego tournée zespołu.

Pierwotna nazwa zespołu to Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Śląsk” i – po „Mazowszu” – był to drugi państwowy zespół o takim charakterze w Polsce. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, Ziemi Cieszyńskiej i Beskidów. Choć śląskie pieśni i tańce stały się podstawą repertuaru zespołu, to jego oferta artystyczna jest obecnie znacznie szersza. Obecnie „Śląsk”, który tworzy łącznie prawie 300 osób, z czego ponad 100 należy do zespołu artystycznego, który obejmuje chór, balet i orkiestrę, posiada kilkanaście różnorodnych programów prezentujących nie tylko bogaty folklor ziemi, od której zespół przyjął nazwę, ale i folklor większości regionów Polski. Są także tańce narodowe, utwory chóralne i oratoryjne kompozytorów polskich i światowych. Bardzo ważną pozycją w repertuarze „Śląska” jest też muzyka sakralna – od kolęd po pieśni maryjne i patriotyczne, od oratoriów po msze żałobne. W 2007 roku zespół zyskał status narodowej instytucji kultury.

W grudniu okazję, aby na żywo zobaczyć wyjątkowe, bożonarodzeniowo-patriotyczne koncerty, wpisujące się tematyką w obchody 100-lecia niepodległości Polski, miała Polonia amerykańska. W ramach amerykańskiego tournée „Śląska” odbyło się 20 koncertów. Podczas dwuipółtygodniowej trasy artyści odwiedzili stany: Nowy Jork, Connecticut, Massachusetts, New Jersey, Michigan, Wisconsin, Illinois oraz kilka miast w Kanadzie. W poniedziałek, 9 grudnia, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Bazylice św. Józefa w Webster. Podczas występu zespół zaprezentował najpiękniejsze kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne i ludowe. Koncert zgromadził w świątyni liczną publiczność, która ze wzruszeniem i wielką radością reagowała na kolejne utwory w wykonaniu artystów. Program artystyczny był bardzo dobrze przemyślany i skomponowany, tworząc jedyny w swoim rodzaju patriotyczno-świąteczny całokształt, a niezwykły kunszt członków zespołu w połączeniu ze wspaniałymi melodiami sprawił, że tego wieczoru obecni w Bazylice św. Józefa w Webster mogli poczuć, jakby w pieśniach ofiarowano im kawałek Polski.

Joanna Szybiak


Print