Czego Polacy szukali w internecie w 2019 roku?

Czego Polacy szukali w internecie w 2019 roku?

Raporty Specjalne

Jak co roku, Google tradycyjnie podsumowało mijające właśnie 12 miesięcy w swojej wyszukiwarce na całym świecie, w rozróżnieniu na kraje. Jak wyglądał ten rok w Polsce?

Strajk nauczycieli oraz wybory do polskiego i europejskiego parlamentu – te wydarzenia, wg rankingu Google, interesowały Polaków najbardziej. Popularność pierwszego z haseł może tłumaczyć fakt, że strajk dotknął ogromnej części społeczeństwa - dotyczył nie tylko samych pedagogów czy rodziców zastanawiających się, co zrobić z dziećmi w czasie protestu, ale też samych dzieci i młodzieży (którzy zapewne na bieżąco sprawdzali, czy muszą iść do szkoły, czy może jednak nie), a nawet dziadków chętnie angażowanych do pomocy. Częste wyszukiwania informacji na temat wyborów i tego, jak wziąć w nich udział wskazuje na wzrost postaw obywatelskich Polaków.

Polityka znalazła się na podium również w kategorii: Co to jest? Pytanie „co to jest większość konstytucyjna” uplasowało się na trzecim miejscu. Google notował też wzmożone pytania o LGBT i apostazję. Szukano też informacji o tym, ile żyje komar oraz jak długo gotować grzyby…

Polacy szukali też w sieci odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące kosztów, wśród których jednym z najczęściej zadawanych było: „Ile kosztuje bilet do USA?”. Pytanie to uplasowało się na drugim miejscu w zestawieniu, tuż za zagadnieniem… „ile kosztuje krowa?”. Nie jest to jednak związane z jakimś boomem przemysłu mleczarskiego w Polsce, ale raczej z faktem, że trakcie kampanii wyborczej pojawił się wątek programu dopłat do krów, nazwany potocznie 500+ na każdą krowę.

Mijający rok miał również swoje smutne oblicze. W styczniu Polską wstrząsnęła śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zaatakowany nożem na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sierpniu polscy internauci śledzili natomiast dramatyczne poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka, producenta filmowego, który zginął w wypadku na Jeziorze Kisajno. Oba nazwiska pojawiły się w czołówce najczęściej wyszukiwanych haseł. Pod koniec roku zanotowano także wzrost zainteresowania Olgą Tokarczuk, co zapewne jest efektem przyznania polskiej pisarce Nagrody Nobla.

A czego najczęściej w 2019 roku szukali Amerykanie? Najpopularniejsze hasła w USA to Disnay Plus, Cameron Boyce i Nipsey Hussle. Amerykanie szukali również informacji o huraganie Dorian i katedrze Notre Dame oraz odpowiedzi na pytania czym jest i gdzie się znajduje Strefa 51. Wśród najczęściej googlowanych nazwisk pojawiali się sportowcy i aktorzy, m.in. Antonio Brown i Jussie Smollett.

Pełne zestawienia haseł w poszczególnych kategoriach z podziałem na kraje można znaleźć na www.trends.google.com.

opr. JLS

Print