W blasku Betlejemskiej Gwiazdy: THEOS w CP-S

„Wigilijny wieczór,
opłatek na stole,
zapach potraw
wśród płonących świec,
Betlejemska gwiazda
mruganiem wesołym niesie Ziemi
swą niebiańska pieśń. (…)
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
niosą wszystkim betlejemski blask.”

To fragment przepięknego wiersza Emilii Waśniowskiej, którym rozpoczęło się przedstawienie „Polskie święta w blasku betlejemskiej gwiazdy” w wykonaniu Katarzyny Drucker przy pięknym akompaniamencie Davida Musiala w Centrum Seniora Krakus przy Centrum Polsko-Słowiańskim. Theatre and Opera Society po raz kolejny zagościło w Centrum, przybliżając nam wszystkim ducha polskiej wigilii i przepiękne polskie zwyczaje, a wśród nich ten najważniejszy – zwyczaj łamania się opłatkiem. W programie usłyszeliśmy wiersze nie tylko tak znanych poetów jak ks. Jan Twardowski czy Konstanty Ildefons Gałczyński, ale również mniej znanych jak Lucyna Krzeminiecka czy Maria Ponichter. Wspólnie zaśpiewaliśmy znane nam wszystkim z dzieciństwa kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna panna”, „Bóg się rodzi” i wiele innych.

Gośćmi specjalnymi byli Bożena Kamińska – CEO/Prezydent PSC, Danuta Bronchard – wiceprezes oraz ksiądz Joseph Szpilski. Wszyscy goście otrzymali na zakończenie podarki bożonarodzeniowe. Były to upominki szczególne, ponieważ wykonane własnoręcznie przez seniorów z klubów Krakus oraz Jana Pawła II.

Kasia Drucker swoim głosem wywołała u publiczności wzruszenie aż do łez. Poprzez poezję i śpiew polskich kolęd przeniosła nas w czasie do dziecięcych lat i staropolskiej wigilii. Przypomniała nam wszystkim, co w tym dniu jest najważniejsze: miłość, wzajemna życzliwość, pokój i pojednanie. Aby tej nocy „pobladły nasze troski i niepokoje zgasły, by żaden człowiek nie był obcy, żeby nie było samotnych.” Aby gwiazda betlejemska rozbłysła w nas światłem nadziei, ogrzała nas i otuliła nieziemskim ciepłem, „by nigdy w nas nie zgasła wiara” w sens tego, co zwiastuje.

Na finał wszyscy zaśpiewali wspólnie „Dzisiaj w Betlejem” nie tylko przy dźwiękach fortepianu, ale i kuligowych dzwoneczków, które obwieściły, żeby nie zapominać o wesołej nowinie i radości płynącej ze świąt Bożego Narodzenia, bo „dzień ten radosny w miłości jest poczęty.” Życzymy wszystkim zdrowych i wesołych świąt!

Materiał sponsorowany

„Boże Narodzenie”

Panie Jezu – dziś jest dzień
Twojego narodzenia.
Cały świat zatrzymał oddech
Widząc światło objawienia.

Trzej Królowie niosą
Dary najpiękniejsze
Aby oddać pokłon
Jednemu z Największych.

Ale Ty skromnością
swoją otulony
W Betlejemskiej szopie
Światu narodzony.

Nie chciałeś rozgłosu
Bogactwa i złota
Bo dla Ciebie człowiek
to ważna istota.

Betlejemska szopa
Stała się Ołtarzem
W której Jezus Chrystus
Od grzechu nas zbawił.

Alicja Z.


Print