Witold Bańka zatwierdzony na szefa WADA

Sport

7 listopada 2019 roku w Katowicach Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zatwierdziła wybór Witolda Bańki na przewodniczącego tej organizacji. Zastąpi Szkota Craiga Reediego, który funkcję tę pełni od 2014 roku.

Jest to dla mnie wręcz symboliczne, że decyzja ta została podjęta tutaj, w Katowicach, w moim regionie. Skromność i praca to wartości, które zawsze były mi bliskie, kiedy byłem ministrem sportu w Polsce. Obiecuję, że również teraz będę się kierował tymi wartościami 

– powiedział nowy szef WADA, który swoją kadencję rozpocznie 1 stycznia 2020 roku.

Witold Bańka ma 35 lat. Z wykształcenia jest politologiem. Wielokrotnie reprezentował Polskę w lekkoatletyce na dystansie 400 metrów (2 srebrne medale młodzieżowych mistrzostw Polski w 2005 i 2006 roku, złoty medal Lekkoatletycznych Młodzieżowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400 metrów w Erfurcie 2005 roku, brązowy medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Osace w 2007 roku). W 2009 roku został najmłodszym w historii delegatem na zjazd sprawozdawczo-wyborczy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, reprezentując Śląski Związek Lekkiej Atletyki.

Karierę sportową Bańka zakończył w 2012 roku, przechodząc do branży public relations. Realizował szkolenia z zakresu relacji z mediami i wizerunku. W listopadzie 2015 roku został ministrem sportu i turystyki w rządzie premier Beaty Szydło, zaś w grudniu 2017 roku w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. W 2017 roku został członkiem Komitetu Wykonawczego WADA.

Mamy te same cele w naszych duszach, umysłach i sercach – wyczyścić sport, stworzyć sprawiedliwe środowisko dla czystych zawodników, zapewnić silny system antydopingowy. Będę otwarty na dyskusję. Jestem przekonany, że wspólnie możemy usprawnić WADA i stworzyć lepszy sportowy świat 

– mówił Bańka do zgromadzonych w Katowicach delegatów. Podkreślił też, że nie będzie tolerował oszustów w sporcie.

opr. bo

Print